Titulinis
Naujienos
2022 - 08 - 13

Seminaras Kėdainiuose: paveldo apsaugos problematika

20220811_103326-a282a70a16f09fbfd183eeb010b15d2b.jpg

Rugpjūčio 11-12 dienomis Kultūros paveldo departamentas surengė išvažiuojamąjį seminarą-specialistų mokymus Kėdainių rajone. Paveldosaugininkai, Kėdainių rajono savivaldybės atstovai, paveldo objektų savininkai diskutavo kultūros paveldo apsaugos, tvarkybos temomis, kurios labai panašios ir visoje Lietuvoje. Ypatingas dėmesys buvo kreiptas dvarų išsaugojimo problematikai. Kėdainių rajone yra 23 į Kultūros vertybių registrą įrašyti dvarai. 20 iš jų priklauso privatiems asmenims, 3 – savivaldybei. Kaip pažymėjo pranešėjai, negalima teigti, kad objektą labiau prižiūri privatūs savininkai (pasitaiko labai skirtingų atvejų), taip pat negalima tvirtinti, kad objektui geriau, kai jis priklauso valstybei. Su dvarų išsaugojimo problemomis susiduria ir privatūs savininkai, ir savivaldybės.

KPD direktorius Vidmantas Bezaras, apžvelgdamas rajono kultūros paveldo objektų išsaugojimo problematiką (Kėdainių rajone yra 571 į Kultūros vertybių registrą įrašytų objektų), atkreipė dėmesį į tai, kad dauguma dvarų šiame krašte buvo sukurti orientuojantis į ūkinę veiklą. Todėl dabar, kai dvarai šios veiklos nevykdo, jiems išsilaikyti yra sunku. „Užsienyje ši problema sprendžiama įvairiai. Pavyzdžiui, Prancūzijoje lankantis didžiuliuose dvaruose, pilyse, paklausus, kas jų paveldėtojas, dažnai parodydavo sulinkusią senutę – tikrąją dvaro savininkę, tačiau neišgalinčią išlaikyti tokio dvaro ir atidavusią jį valstybei. Tokiu atveju valstybė paveldėtojui palieka kažkokį gyvenamąjį plotą dvare ir leidžia ten gyventi, – pasakojo V. Bezaras. – Kita viltis išsaugoti dvarus, kas pastaruoju metu tapo populiaru užsienyje, – didelės įmonės savo biurus perkelia į dvarus, kuriuos ir sutvarko“.

Kėdainių rajono savivaldybėje surengtoje diskusijoje „Kėdainių krašto paveldo apsaugos problematika“ kalbėjęs rajono savivaldybės meras Valentinas Tamulis pasakojo, kaip savivaldybė kasmet finansiškai prisideda prie paveldo objektų tvarkymo. Savivaldybės Architektūros bei urbanistikos skyriaus vyr. specialistas Edgaras Jasenka supažindino su visais rajono dvarais, papasakojo, su kokiomis problemomis jie susiduria. KPD Veiklos koordinavimo skyriaus vedėja Donata Armanavičienė supažindino su kultūros paveldo tvarkybos problematika. KPD l.e. Teritorijų planavimo ir paveldo tyrimų skyriaus vedėjos pareigas Indrė Baliulytė pristatė paveldo objektų tvarkybos darbų finansavimo ir kompensavimo galimybes.

Kėdainiai šiemet švenčia 650 metų. Po diskusijos susirinkusieji aplankė senojo miesto paveldo objektus, diskusijas perkėlė į žvalgomąją ekskursiją. Prie paveldo objektų taip pat diskutavo, ar viskas buvo tinkamai restauruota, kokių pokyčių reikėtų įstatyminėje bazėje, aptarė rangovų kompetencijos svarbą, pasidalijo asmeninėmis patirtimis. Seminaro dalyviai susipažino su trimis restauruotomis ir naujoms veikloms pritaikytomis buvusiomis Kėdainių sinagogomis, apsilankė Kėdainių evangelikų reformatų bažnyčioje, kurios požemyje įrengtas Radvilų mauzoliejus. Tai pirmoji atkurta XVII a. LDK didikų kapavietė Lietuvoje. Sarkofagai su Radvilų palaikais sovietmečiu buvo išniekinti, bažnyčia buvo paversta grūdų sandėliu, paskui sporto sale. Sarkofagai restauruoti 1994–2001 ir 2019–2020 m., įrengta moderni ekspozicija.

Antrąją seminaro dieną paveldo apsaugos specialistai aplankė keletą Kėdainių rajono dvarų. Ypatingas dėmesys skirtas tiems, kurie susiduria su išsaugojimo sunkumais.

 

Paskutinį kartą redaguota2022 - 08 - 13

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 [email protected]

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas