Titulinis
Naujienos
2019 - 07 - 01

Senų pastatų tvarkymas ir priežiūra

į pagalbą-45a7d68e51cf0e661e5a5eaada1d20e3.jpg
Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, atsižvelgdamas į tai, kad metodinės medžiagos apie senų pastatų tvarkybą ir priežiūrą Lietuvoje publikuota nedaug, dalijasi praktinio pobūdžio patarimais padėsiančiais saugiau, efektyviau ir racionaliau tvarkyti ir prižiūrėti medinį paveldą.
 
2016 m. Europos ekonominės erdvės (EEE)  finansinio mechanizmo ir Lietuvos valstybės lėšomis buvo parengti ir išleisti metodiniai leidiniai apie medinių namų priežiūrą, gaisrų prevenciją ir kultūros paveldo tyrimus. 
 
Metodiniame leidinyje „Medinio namo priežiūra“ glaustai apžvelgiami Lietuvos medinės architektūros ypatumai, pateikiama daug praktinių patarimų, atkreipiant dėmesį į atskirose namo dalyse dažniausiai kylančias problemas, geriausius tvarkybos metodus, energetinio efektyvumo gerinimo galimybes, palyginamos skirtingos medžiagos ir įrankiai.
 
„Gaisrų prevencijos“ leidiniu norima atkreipti dėmesį, kad pačios svarbiausios yra daug lėšų ir pastangų nereikalaujančios organizacinės bei techninės gaisro prevencijos priemonės – tereikia skirti šiek tiek laiko planavimui, susijusių asmenų mokymui, svarbiausių apsaugos priemonių įsigijimui, o pastato ir jo aplinkos priežiūrą paversti kasdieniu įpročiu. Taip galima išvengti ir brangiai kainuojančių gaisro padarinių šalinimo
 
Metodiniame „Kultūros paveldo tyrimų“ leidinyje pateikiama informacija apie kultūros paveldo tyrimų tvarką ir galimybes Lietuvoje. Leidinyje aiškiai aprašytos reikalingos atlikti procedūros, tyrimų metodai, bet ir pirmą kartą vienoje vietoje pateikiama Lietuvoje veikiančių tyrimų centrų ir įstaigų apžvalga.
 

Taip pat, Jūsų dėmesiui pateikiame Švedijos Kultūros ministerijos parengtas 5 praktinių patarimų knygas apie senų pastatų restauravimą ir tvarkybą, stogo, langų ir ręstų pastatų priežiūrą, skirtas Baltijos valstybėms bei Lenkijai.

 

Šias metodologines knygas Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos jau buvo paskelbęs prieš dešimtmetį. Tačiau manome, kad šie praktiniai patarimai tebėra aktualūs, reikalingi ir pritaikomi kasdieniniame gyvenime ir šiandien, o jais bei kita knygose pateikiama aktualia informacija galės pasinaudoti padės kiekvienas seno pastato savininkas, siekdamas Lietuvoje išsaugoti senuosius pastatus.

 
Pridedamos knygos:
 
Pirmoji knyga - "Restauravimo principai, statybos technologija ir medžiagos". Knygą sudaro straipsnių iš švedų žurnalo „Kulturmiljövård" rinkinys. Leidinyje išspausdinti tokie kultūros paveldo ekspertų straipsniai, kaip „Apie senovės grožio išsaugojimą arba apie architekto-restauratoriaus vaidmenį", „Viskas priklauso nuo medžių išteklių", „Tinkamos pastatų priežiūros planavimas", „Tradicinė statybos technika, minimalios žinios ar atspirties taškas" (Ove Hidemark), „Konservavimo darbai" (Ingrid Hemgren), „Konservavimas – išsaugojimo ideologija" (Tord Andersson) „Tašyta ar pjauta mediena restauravimui?" (Hans Ponnert, Peter Sjömar), „Medžio metai" (Thomas Bartholin) ir kt.
 
Antroji knyga - "Stogo čerpės ir čerpių stogai". Knygoje pateikiama istorinė čerpių apžvalga, jų gamybos technologija, įskaitant molio apdorojimą, kaldinimą, džiovinimą ir deginimą, išsamiai aprašyti čerpių tipai ir jų skirtumai. Dėmesys skiriamas čerpių klojimo technikai, kuri apima visą spektrą klojimo ypatumų, o taip pat dažniausioms problemoms ir galimiems gedimams.
 
Trečioji knyga - "Langai". Pirmoje šio leidinio dalyje išsamiai aprašyta langų konstrukcijos ir stilių istorija. Antra dalis skirta langų restauravimui, kuris apima dažymą, stiklinimą, kitavimą, langų detalių suderinimą, pakenktos medienos taisymą, papildymą. Knygoje interesantai taip pat gali rasti informaciją apie naująją langų gamybą, naujus langų restauravimo metodus ir restauravimo darbų planavimą.
 
 
Ketvirtoji knyga - "Pastatų dažymas tradiciniais dažais". Tai knyga, kurioje pateikti praktiniai patarimai naudojant tradicinius dažus. Be bendrų patarimų knygoje taip pat pateikiama detali informacija apie aliejinius dažus, skirtus tiek išorės, tiek vidiniam dažymui, dispersinius, kalkinius ir klijinius dažus. Knygoje dėmesys taip pat skiriamas temperai iš kiaušinių ir sėmenų aliejaus bei pigmentui.
 
Penktoji knyga – "Ręsti namai". Leidinys skirtas norintiems susipažinti su ręstų pastatų priežiūra ir restauravimu. Knygoje pateikta ręstų pastatų raida, parengtiniai tyrimai, rąstų ir jo apdorojimui skirtų įrankių parinkimas. Taip pat leidinyje plačiai aprašyti ręstų pastatų sienų, pamatų ir gulekšnių ypatumai, aptariamos laikančios konstrukcijos, stogas ir lubos, ręstų pastatų šildymas, izoliavimas, paviršiaus apdorojimas bei impregnavimas.
 
Parengta pagal Kultūros ministerijos ir Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos informaciją.
Paskutinį kartą redaguota2019 - 07 - 19

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 [email protected]

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas