Titulinis
Naujienlaiškis

Žemosios Panemunės piliakalnis tapo patrauklia turistams vieta

Pavyzdinės tvarkybos bei priežiūros ir gero pritaikymo bei naudojimo, saugant kultūros paveldą Marijampolės apskrityje pavyzdys ─ Žemosios Panemunės piliakalnis (u.k. 3269, Žemoji Panemunė, Kriūkų sen., Šakių r. sav.).
 
Šakių rajono savivaldybės Kriūkų seniūnijoje esančio Žemosios Panemunės piliakalnio tvarkymo darbai baigti 2015 m. vasarą. Šis archeologinis kultūros paveldo objektas tapo dar patrauklesnis turistams, buvo pritaikytas kultūriniams renginiams. Nors kartą ten apsilankę žmonės teigia, jog nuo piliakalnio aikštelės atsiveria įspūdingi Nemuno ir anapus jo esančio Seredžiaus, Vilkijos miestelių vaizdai.
 
Turistai, rinkdamiesi kelionės maršrutą kairiąja Nemuno pakrante, Kriūkų – Zapyškio keliu, dažnai atokvėpiui stabteli Kriūkų seniūnijoje, ties Žemosios Panemunės piliakalniu. Piliakalnis yra patogioje lankytojams vietoje, asfaltuotu keliu lengvai pasiekiamas ne tik sausumos, bet ir vandens turistams. Jaukūs takeliai nuo piliakalnio aikštelės vingiuoja net iki Žemosios Panemunės dvaro sodybos.
 
Žemosios Panemunės piliakalnis įrengtas aukštumos kyšulyje Nemuno kairiajame ir Paausės upelio dešiniajame krante. Šlaitai statūs, 25-30 m aukščio. Į Vakarus – Pietryčius nuo piliakalnio yra apie 7 ha ploto papėdės gyvenvietė (tyrinėta 1997 m.). Archeologinių tyrimų metu gyvenvietėje rasta graikiška Romos imperatoriaus Marko Aurelijaus moneta, pasaginių segių ir jų dalių, apyrankės ir antkaklės fragmentai, susilydžiusio žalvario fragmentų, grublėtos ir lygios keramikos. Piliakalnis datuojamas I tūkst. – II tūkst pradžia po Kr.
 
Prieš pradedant piliakalnio tvarkymo darbus, mediniai laiptai, vedantys į jo aikštelę, buvo gerokai sutrūniję ir pavojingi lankytojų saugumui, piliakalnio šlaitai buvo ženkliai apaugę krūmais ir menkaverčiais medžiais, buvo būtina atnaujinti poilsio aikšteles. Tai buvo akivaizdu ne tik paveldosaugos bei aplinkosaugos specialistams, bet ir paprastam turistui.
 
Nuo Gelgaudiškio iki Žemosios Panemunės driekiasi Panemunių regioninio parko valdos, šioje teritorijoje esančiais objektais suinteresuoti rūpintis tiek Panemunių regioninio parko kolektyvas, tiek Šakių rajono paveldo sergėtojai. Porą metų Šakių rajono savivaldybės administracijos, Panemunių regioninio parko bei Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos specialistai dirbo pagal  bendrą Žemosios Panemunės piliakalnio tvarkymo darbų projektą. Idėja visiškai sutvarkyti piliakalnį „gimė“ dar 2013 m. pradžioje, kai baigiant įgyvendinti Saugomų teritorijų tvarkymo programos II etapą, liko neįsisavintų lėšų. Tuomet su Panemunių regioniniu parku buvo sutarta, kad Šakių rajono savivaldybės administracija 2013 m. parengs piliakalnio tvarkymo techninį projektą, o vėliau bus bandoma pritraukti ES lėšų piliakalnio tvarkymo darbams per Aplinkos ministeriją.
 
Šakių rajono savivaldybės administracija rūpinosi būtina tvarkymo darbams dokumentacija, o Panemunių regioninis parkas prisiėmė atsakomybę už investicinio projekto įgyvendinimą. Kaip ir buvo numatyta, 2015-ųjų metų viduryje Žemosios Panemunės piliakalnis akivaizdžiai pasikeitė. Lankytojams įrengti nauji tvirti ąžuoliniai laiptai su turėklais, smulkia skaldele išpilti takai, įrengti ąžuoliniai suolai, be to, rieduliais apdėta laužavietė, skirta naudotis tik švenčių metu. Taip pat įrengti ąžuoliniai terasiniai laiptai, vedantys į piliakalnio gynybinį griovį bei pylimą. Atlikti žemės judinimo vietų piliakalnio teritorijoje žvalgomieji archeologiniai tyrimai.
Projekto kuratorius, Panemunių regioninio parko kraštotvarkininkas Saulius Navlickas teigia, kad siekiant sureguliuoti piliakalnio šlaitų eroziją, atverti ir išryškinti būdingas piliakalnio bei jo aplinkos formas, atlikti kraštovaizdžio formavimo kirtimai: „Nuo piliakalnio pašalinti visi krūmai ir didžioji dalis medžių. Po sumedėjusios augmenijos pašalinimo viršutinis žemės sluoksnis buvo išlygintas ir užsėtas žole“. Piliakalnio papėdėje esanti poilsio aikštelė turistus pasitinka visiškai atnaujinta danga, naujai įrengtais informaciniu stendu bei dviračių stovais, suoliukais, pritaikytomis prie aplinkos šiukšliadėžėmis.
 
2013 m. techninį projektą „Žemosios Panemunės piliakalnio (AR 989) tvarkymo darbų projektas“ parengė viešoji įstaiga „Kultūros paveldo išsaugojimo pajėgos“, projekto vadovė – Rimantė Vaitekonytė, projekto dalies vadovas – Zenonas Baubonis. Projekto užsakovas – Šakių rajono savivaldybės administracija, tvarkymo darbų užsakovas – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba, rangovas – UAB ,,Jurmelsta“. Atliktų darbų vertė – 84 000 eurų. Po tvarkymo darbų pabaigos už tolimesnę piliakalnio priežiūrą atsakinga Šakių rajono savivaldybės Kriūkų seniūnija.
 
Atlikus tvarkymo darbus Žemosios Panemunės piliakalnis tapo dar patrauklesnis lankytojams. Paveldosaugos specialistai džiaugiasi, kad dabar piliakalnis yra geriau apsaugotas nuo erozijos bei kito neigiamo aplinkos poveikio.

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas