Titulinis
Naujienos
2020 - 06 - 09

Atgyja Tiškevičių įkurtas Astravo dvaro parkas

IMG_0310 (1024x768)-604e3402cfe79831234765ee386c4993.jpg
Grafai Tiškevičiai iš Biržų Radvilų Astravo palivarką šalia Biržų  įsigijo XIX a. pradžioje. Jonas Tiškevičius atsisakė minties atstatyti istorinės pilies griuvėsius ir ten įrengti savo rezidenciją. Reprezentaciniams rūmams vietą pasirinko Astrave, už 3 km nuo Biržų centro. XIX a. viduryje įkurta Astravo dvaro sodyba – viena raiškiausių to meto romantizmo architektūros sodybų Lietuvoje. Šios sodybos puošmena - beveik visą pusiasalį Širvėnos ežere užimantis, XIX amžiaus viduryje įkurtas mišraus plano peizažinis parkas su tvenkiniais ir kanalu. 
 
Parkas daug ko neteko dar tarpukariu.  Į Kultūros vertybių registrą 1992 metais įrašytam nacionalinio lygmens paveldo objektui jau seniai reikėjo tvarkybos darbų. Kaip tik šiuo metu jie ir vyksta pagal su paveldosaugininkais suderintą projektą, atliekama daug remonto ir restauravimo, mažosios architektūros atkūrimo darbų.
 
KPD Panevėžio skyriaus specialistai neseniai patikrino, kaip vyksta Astravo dvaro sodybos parko  tvarkymo darbai. Šio sklypo savininkas - Biržų AB „Siūlas" ir Biržų rajono savivaldybė. Pagal techninį projektą, kurį parengė UAB „Projektavimo ir restauravimo institutas", tvarkoma apie 15 ha dydžio parko teritorija, atliekamas kelio, takų remontas, atnaujinama veja, šalinami savaiminiai želdiniai, atkuriami gėlynai, restauruojami mažosios architektūros elementai (vazos, puošusios pietinį gėlyną). Parke vyksta ir tvarkomieji statybos darbai: mažosios architektūros elementų (suolų, pavėsinės, tiltelio, prieplaukos) statybos, laistymo sistemos įrengimo, lietaus nuotekų šalinimo tinklų statybos, tvenkinių išvalymo, krantinės remonto, žemės lyginimo, apšvietimo bei lauko vaizdo stebėjimo sistemos įrengimo darbai.
 
Parkas, kaip ir visa dvaro sodyba, smarkiai nukentėjo dar Pirmojo pasaulinio karo metais. 1923 metais buvo išrautos tankiai suaugę kaštonų alėjos. 1930 metais panaikintos tujų gyvatvorės. Vėliau panaikintas parteris, iki rūmų buvo pratęsta įvažiavimo kelio trasa. Neišliko ežero krante buvęs statinys valtims, prieplauka garlaiviams, prie vandens buvę neogotikinio stiliaus bokšteliai, metalinės vazos gėlėms, gulbių namelis tvenkinyje, oranžerijos. Sunaikinta buvo ir pagrindinė kompozicijos ašis, kurios centre - rūmai, o į šiaurę nuo rūmų - pagrindinis kelias, apvažiuojamasis parteris, į pietus nuo rūmų - tarp dviejų lygiagrečių takų išdėstyti gėlynai, puošti vazomis, į valčių prieplauką ežero pakrantės užutekėlyje vedę žibintais apšviesti tašyto akmens laiptai. Pokario metais pasodinta greitai augančių medžių alėja, žvelgiant nuo rūmų, užstoja vaizdą į ežerą.
 
Darbai finansuojami pagal 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 5 prioriteto „Aplinkosauga, gamtos išteklių darnus naudojimas ir prisitaikymas prie klimato kaitos" 05.4.1-APVA-V-016 priemonę „Saugomų teritorijų ir valstybinės reikšmės parkų tvarkymas, pritaikymas lankymui", projekto vertė – 831 667,57 Eur (644 318,25 Eur dengiama iš Europos Sąjungos lėšų ir 187 349,32 Eur iš Savivaldybės biudžeto).
 
Tvarkomas Astravo dvaro sodybos parkas. Rasuolės Kerbedienės nuotrauka
 
Paskutinį kartą redaguota2020 - 06 - 10

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 [email protected]

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas