Titulinis
Naujienos
2019 - 11 - 25

Nustatyta Klaipėdoje nugriautam kultūros paveldo statiniui (Daržų g. 14) padaryta žala

KPD LOGO_mini-ea2340e9d97cc52d833ffb3bea3e188d.jpg
Didelį kultūros paveldo specialistų ir visuomenės nerimą sukėlė per pastarąjį pusmetį Klaipėdos senamiestyje piktavališkai nugriauti saugotini pastatai Daržų g. ir Didžiosios Vandens gatvėse. Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos (toliau – KPD) reaguodamas į tai, kad minėtais atvejais buvo elgtasi ypač piktavališkai, ignoruojant teisės aktais apibrėžtą tvarką ir paminant viešąjį interesą, sudarė specialias komisijas žalai nustatyti.    
 
Iš KPD, Klaipėdos miesto savivaldybės ir atestuotų nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialistų sudaryta komisija konstatavo, kad atlikus savavališkus griovimo darbus ir nugriovus Daržų g. 14 esantį valstybės saugomą kultūros paveldo objektą (u.k.15802), sunaikintas didelę mokslinę, istorinę ir kultūrinę vertę turintis pastatas, dalis kurio statyta apie 1770 metus panaudojant Klaipėdos pilies plytas. Prisidengiant 2014 m. išduotais leidimais statinio tvarkybai, tačiau tik imituojant paveldo tvarkybos darbus, šis pastatas vasaros viduryje neturint nustatyta tvarka išduoto leidimo buvo nugriautas, galimai tikintis toje vietoje pastatyti naują statinį.
 
Komisija nutarė, kad KPD Klaipėdos skyriui atlikus administracinio nusižengimo tyrimą ir tyrimo metu nustatytam asmeniui/asmenims, kuris/kurie atsakingi už nekilnojamosios vertybės sunaikinimą, bus siūloma atkurti iki sužalojimo buvusią būklę (panaudojant išlikusias raudonas keramines plytas) ir atlyginti tiesioginius ir netiesioginius nuostolius, kuriuos patyrė valstybė. Komisija jau paskaičiavo valstybei ir visuomenei padarytą žalą – ji siekia 749 tūkst. Eur.
 
KPD direktorius Vidmantas Bezaras pastebi, kad pažeidžiant civilizuotą teisinę tvarką turėti vilčių, jog Klaipėdos senamiestyje vykdyti neteisėti vertingų statinių griovimo organizatoriai nebus baudžiami, neverta. Anksčiau buvę atvejai, kai sumokėjus nedidelę baudą galima išsisukti, o  griuvėsių vietoje, galimai kompensuojant žalą, atstatomi nauji pastatai, yra netoleruotini. „Istorinio pastato vertė – ne tik sienos ar tūriai, tai ir mokslinė vertė, patrauklumas turistams, galų gale, senamiesčio dvasia“ – pabrėžė KPD direktorius V. Bezaras. Kadangi jau kelių rekonstruojamų statinių „sugriuvimas“ Klaipėdos senamiestyje įvyko pagal panašią schemą, o jų vykdytojus,  savininkus ar  įgaliojimus turinčių asmenų atsakomybę nustatyti pakankami sudėtinga, buvo kreiptasi į prokuratūrą ir STT.
 
KPD sudarytos komisijos tęsia darbą ir skaičiuoja žalą kitiems griaunamiems vertingųjų savybių turintiems statiniams Vandens g. 26 ir 28, su Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos atstovais tariamasi dėl aktyvesnio kompleksinių prevencinių priemonių taikymo.
Paskutinį kartą redaguota2019 - 12 - 02

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas