Titulinis
Naujienos
2019 - 02 - 08

Pušaloto sinagoga paskelbta valstybės saugomu kultūros paveldo objektu

nuotrauka-4b8a3ec5096e3126cff8fd471c7481fd.jpg
Kultūros ministro Mindaugo Kvietkausko įsakymu Pušaloto sinagoga paskelbta valstybės saugomu kultūros paveldo objektu, kuriam suteiktas regioninio reikšmingumo lygmuo.
 
Mūrinis sinagogos pastatas iškilo 1913 m. vietoj sudegusios medinės žydų šventovės. Sinagoga buvo ne tik dvasinio, bet ir kultūrinio, visuomeninio Pušaloto žydų gyvenimo centras, čia vykdavo bendruomenės susirinkimai. Lėšas statybai surinko JAV gyvenantys tautiečiai.
 
Su sinagogos statybomis susijęs tragiškas epizodas. Iš už Atlanto atkeliavusius pinigus saugojo vaistininkas ir kartu rabinas Reuvenas Brogas. Naktį į namus įsiveržę žudikai nužudė rabiną, jo žmoną, sunkiai sužeidė sūnų. Jaunėlis Israelis miegojo kitame kambaryje. Šeimos tragediją išgyvenusius anūkus užaugino Panevėžyje gyvenusi jų senelė. Suaugęs Israelis Brogas išvyko į Izraelį, jo sūnus pasikeitė protėvių pavardę ir tapo Ehudu Baraku. Tarptautinėje politikoje šis vardas gerai žinomas: Izraelio ministras pirmininkas, gynybos, užsienio reikalų, kitų ministerijų vadovas.
 
1941 m. Pušaloto žydai buvo nužudyti Pajuostės miške prie Panevėžio. Po karo sinagoga, kaip ir dauguma žydų maldos namų, tapo gamybinės paskirties objektu. Vienu metu joje veikė kolūkio pieninė, konservų fabrikas, vėliau – dirbtinių odų cechas. Atkūrus nepriklausomybę sinagoga grąžinta Lietuvos žydų bendruomenei. Jai sutikus, pastate kurį laiką veikė malūnas.
 
Pušaloto sinagoga – vieninteliai pilnai išlikę žydų maldos namai Pasvalio rajone. Vietos bendruomenės iniciatyva, padedant Lietuvos žydų bendruomenei, istorinis pastatas pradedamas kelti naujam gyvenimui. Iškuoptas vidus, tvarkoma aplinka, rengiamos talkos. Suteikus teisinę apsaugą atsiveria galimybės gauti lėšų restauravimui iš valstybės biudžeto ir tarptautinių fondų.
 
 
Paskutinį kartą redaguota2019 - 02 - 08

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas