Titulinis
Naujienos
2018 - 10 - 23

Kas slypi po „žurnalistinių tyrimų“ skraiste?

KPD_LOGO-fc336406425a98b744012d328a612f05.jpg
Internetinėje žiniasklaidoje ir spaudoje pasirodė straipsniai, kuriuose šmeižiamas Kultūros paveldo departamentas (KPD), o departamento vadovybė kaltinama neva blogai atliekanti savo pareigas. Šis puolimo prieš KPD tęsinys, panaudojant visuomenės informavimo priemones, yra inicijuotas asmenų, tiesiogiai prisidėjusių prie kultūros paveldo žalojimo, pvz., Šv. Pilypo ir Jokūbo bažnyčios ir šalia esančios buvusios Šv. Jokūbo ligoninės teritorijos komplekso užstatymo daugiaaukščiu pastatu projektinių sprendinių suderinimas, neužkirstas kelias pažeisti Vilniaus senamiesčio vertingąsias savybes Vilniaus g. 18, Žygimantų g. 12 ir kitose šio senamiesčio vietose. Be abejonės straipsnių iniciatoriams nepatinka ir šiuo metu vykstantys teigiami pokyčiai departamento Vilniaus skyriuje.
 
Nesileisdami į taip vadinamo „žurnalistinio tyrimo“ smulkmenas, kuriame emocingai ir tendencingai, naudojant akivaizdžias juodųjų technologijų klišes, manipuliuojant prielaidomis, nuoskaudomis ir žmonių nuomonėmis, KPD vadovai kaltinami niekuo nepagrįstais dalykais.
 
Kadangi „Lietuvos rytas“ nepateikė KPD vadovybės pozicijos, straipsnių niekaip negalėtume pavadinti objektyviais „žurnalistiniais tyrimais“. Nuspręsta pateikti neišklausytąją šios istorijos pusę, o tuomet būtų galima daryti išvadas.
 
2017 ir 2018 metais KPD Vilniaus teritoriniame padalinyje atlikta per 15 tarnybinių patikrinimų, kurių pasekoje teisėsaugos institucijos pradėjo 2 ikiteisminius tyrimus dėl piktnaudžiavimo tarnyba, o buvusiam skyriaus vedėjui ir vyriausiesiems specialistams paskirtos 7 drausminės nuobaudos už šiurkščius įstatymų nesilaikymo atvejus. Išskirtini keli rezonansą visuomenėje sukėlę atvejai: Vilniaus Žvėryno rajone Birutės g. 40 stovėjęs vilos tipo medinis kultūros paveldo pastatas, vietoje to, kad būtų atnaujintas įgyvendinus tvarkybos darbų projektą, nuolaidžiaujant nekilnojamojo turto vystytojų užgaidoms ir neišlaikant jo autentiškumo buvo „perkeltas“ į kitą vietą; kitas atvejis - Žygimantų g. 12, kai per šeštadienį buvo be leidimo nugriauti net 3 statiniai, o vėliau – būtent buvusio skyriaus vedėjo - suderintas jų vietoje turėsiantis išdygti daugiabučio projektas; taip pat reikiamo buvusio vadovo ir jo pavaldinių dėmesio nesulaukė Antakalnio karių kapinės, kur perlaidoti asmenys be deramų įrodymų buvo priskirti sovietiniams kariams „papuošiant“ jų antkapines plokštes sovietine simbolika.
 
2016 metais Specialiųjų tyrimų tarnyba, atlikusi KPD Vilniaus skyriaus korupcijos rizikos analizę, pateikė Kultūros paveldo departamentui ilgą sąrašą įgyvendintinų antikorupcinių priemonių. 2017 metų birželį prasidėjęs Korupcijos prevencijos priemonių plano įgyvendinimas sukūrė prielaidas tinkamai įvertinti valstybės tarnyboje netoleruotiną – valstybės tarnybos principus pažeidžiančią – elgseną. Paminėtų ir daug kitų kultūros paveldą naikinančių ar žalojančių atvejų principingas įvertinimas iššaukė nustatytos teisinės tvarkos pažeidinėtojų nepasitenkinimą, tad jie naudodamiesi „juodosiomis technologijomis“ siekia sustabdyti teisėtumo proveržį Vilniaus skyriuje. Atliekamos Vilniaus skyriaus sisteminės pertvarkos sumažino daugelį metų dirbtinai didintų perteklinių darbų kiekius ir taip realiai sumažino specialistų darbo krūvį. Toks per ganėtinai trumpą laiką pasiektas rezultatas visiškai netinka teismuose bandančiam savo „mundurą išsiskalbti“ ir neigiamą 2017 metų tarnybinės veiklos vertinimą panaikinti buvusiam šio skyriaus vadovui, todėl jis, pradėjo viešųjų ryšių akcijas prieš šiuo metu laikinai einantį direktoriaus pareigas A.Degutį ir jo pavaduotoją A.Skaistį. Baimė, kad, dabar Vilniaus skyriaus vedėjo funkcijas atliekantis A.Umbrasas, atskleis ir galimai daugiau piktnaudžiavimo bei įstatymų pažeidinėjimo atvejų, paskatino turinčius ką nuslėpti pereiti į atvirą pokyčius inicijavusių valstybės tarnautojų puolimą panaudojant prieš juos ir sveiko proto ribas peržengiančias priemones. Suprantamos tarnybines nuobaudas gavusių asmenų emocijos ir jausmai, tačiau jų požiūris nebūtinai yra vienintelis teisingas.
 
Šis desperatiškas veikimas dar labiau sustiprino Kultūros paveldo vadovybės ryžtą nesitaikstyti su nustatytais įstatymų pažeidinėjimais, o bandymus panaudoti žiniasklaidą ir valdžios institucijas traktuoti tik kaip nevykusį spaudimą atsisakyti dedamų pastangų užtikrinti viešąjį interesą kultūros paveldo sistemoje. Įsibėgėjęs prielaidų korupcinei elgsenai mažinti procesas Vilniaus skyriuje bus tęsiamas nepaisant bandymų jį nutraukti kurstant neigiamą viešąją nuomonę. Kultūros paveldo departamento vadovybės įsitikinimu tik atliktų ir atliekamų veiksmų kaip ir pasiektų rezultatų paviešinimas gali duoti deramą atkirtį „senosios tvarkos“ pasiilgusiųjų kuriamoms spekuliacijoms ir interpretacijoms.
 
KPD informacija.
 
 
Paskutinį kartą redaguota2018 - 10 - 23

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas