Titulinis
Naujienos
2018 - 09 - 10

Didžiuosiuose miestuose pasirodė Europos kultūros paveldo metų plakatai

Europos paveldo metai JCDecaux stotele-1-d98fca5dce7b2ca316e6b14e0e0415a4.jpg
2018-ieji, Europos kultūros paveldo metai, persirito į antrą pusę. Tačiau įvairių iniciatyvų ir veiklų netrūksta, jau įvyko Europos žydų kultūros dienos, o rugsėjo 21-23 d. vyks Europos kultūros paveldo dienos. Didžiuosiuose Lietuvos miestuose jau  pasirodė Kultūros paveldo departamento plakatai, užduodantys tris simbolinius klausimus apie juose pavaizduoto paveldo svarbą kiekvienam iš mūsų. Koks būtum tu, jeigu nebūtų Gedimino pilies bokšto, didikų paveldo arba Vyčio kryžiaus?
 
Europos kultūros paveldo metams skirtus plakatus galima sutikti Lietuvos miestuose: Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje ir Alytuje. Plakatuose užduodami trys simboliniai klausimai apie juose pavaizduotų paveldo objektų svarbą kiekvienam iš mūsų:
 
Koks būtum Tu, jei nebūtų Gedimino pilies bokšto Vilniuje?
Koks būtum Tu, jei nebūtų didikų paveldo Lietuvoje?
Koks būtum Tu, jei nebūtų Vyčio Kryžiaus?
 
Kviečiame visus pasvarstyti, ką šie objektai reiškia Jums, o apie šių kultūros paveldo objektų svarbą Lietuvos valstybei ir piliečiams sufleruoja ant pačių plakatų esantys aprašymai.
 
Apie Lietuvos didikų paveldą.
Lietuvos didikai – didžiausių Lietuvos pergalių mūšių laukuose kalviai, ūkio bei kultūros naujovių Lietuvoje diegėjai, o nuo XVI a. – ir garsūs mecenatai bei fundatoriai. Radvilų, Pacų, Goštautų, Sapiegų, Chodkevičių, Oginskių, Tiškevičių ir kitų įtakingų, turtingų ir išsilavinusių didikų giminės mums paliko tokius baroko šedevrus kaip Šv. Petro ir Povilo bažnyčia Vilniuje arba Pažaislio vienuolyno ansamblis. Po įvairias Lietuvos vietas išsibarsčiusios bažnyčios ir dvarai su nuostabiais rūmais ir parkais, senosios bibliotekos, paveikslai, freskos, muzikos kūriniai – didžiausia tai didikų ir bajorų palikimas. Jis teikė ir teikia peno dvasios polėkiui ir naujai kūrybai, liudija būtą ir esamą Lietuvos kultūros turtingumą.
 
Apie Gedimino pilies bokštą.
Vienas ryškiausių ir žymiausių Lietuvos sostinės, o kartu ir visos Lietuvos simbolių – Gedimino pilis (Vilniaus aukštutinė pilis). Mūrinė gotikinio stiliaus pilis statyta didžiojo kunigaikščio Vytauto laikais. Tačiau iš pagarbos Lietuvos sostinės įkūrėjui didžiajam kunigaikščiui Gediminui pilis vadinama jo vardu. Šiandieną Gedimino pilis su virš jos plazdančia trispalve yra laisvos, orios ir savo praeitį gerbiančios tautos ir piliečio simbolis.
 
Apie Vyčio kryžių.
Vyčio (dvigubas) kryžius sieja istorinę Lietuvos Didžiąją Kunigaikštystę ir šiandieninę modernią Lietuvą, simbolizuoja kovą už Laisvę ir pasišventimą Lietuvai. Ženklas pradėtas naudoti XVI a. Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Jogailos antspaude ir tapo visos Jogailaičių dinastijos simboliu. Nuo 1918 m. atgimė Lietuvos valstybės ordinuose ir medaliuose, 1944-1953 m. juo naudojosi Lietuvos partizanai, 1991 m. sausio 13 d. žuvusieji už Lietuvos laisvę apdovanoti Vyčio Kryžiaus ordinu. Ženklą matome ir mūsų herbe – Vyčio skyde. 
 
 
Paskutinį kartą redaguota2018 - 09 - 12

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas