Titulinis
Naujienos
2015 - 08 - 28

Rugsėjo 6 d. kviečia Europos žydų kultūros dienos renginiai

tiltai (2)-c86daeb36e88437888edf94c496430a7.jpg
Rugsėjo 6 dieną kviečiame prisiminti ir gilintis į žydiškojo paveldo ir tradicijų turtingumą bei dalyvauti Europos žydų kultūros dienai skirtuose renginiuose. Europos žydų kultūros dienos renginius, kurie yra Europos Tarybos programos „Žydų kultūros paveldo kelias Europoje" dalis, Lietuvoje koordinuoja ir rengia Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos, bendradarbiaudamas su Lietuvos žydų (litvakų) bendruomene, Vilniaus ir Kauno žydų religinėmis bendruomenėmis, tyrimų centrais, miestų ir rajonų savivaldybėmis, muziejais ir kitomis švietimo ir kultūros įstaigomis.
 
Šių metų Europos žydų kultūros dienos tema „Tiltai“siekiama atkreipti dėmesį į bendradarbiavimą ir saitus tiek tarp įvairių bendruomenių, tiek ir tarp laikmečių: „Tarpukario lietuvių ir žydų politikai, kraštotyrininkai, mokslininkai ir literatai turėjo bendrą naujos Lietuvos viziją, kurią tikėjosi įgyvendinti artimoje ateityje. Kai dramatiški istoriniai įvykiai šią viziją sužlugdė, sąsajos ne iki galo nutrūko: net Sibiro tremties ir nacių okupacijos sąlygomis žydai ir lietuviai bendravo, gelbėtojai išsaugojo daugelio žydų gyvybes, per karą ir po jo lietuviai inteligentai kartu su žydais stengėsi išsaugoti žydų kultūros lobius. [...] Ši tradicija tęsiama: šiandien Lietuvoje nemažai tokio bendradarbiavimo pavyzdžių įvairiose srityse ir visuomenės grupėse. Pagausėjo žydų literatūros ir memuaristikos vertimų, judaikos studijų aukštosiose mokyklose, mokslinių konferencijų ir akademinių darbų, pilietinių iniciatyvų, kūrybinių idėjų, švietėjiškų darbų, skirtų žydų istorijos ir kultūros pažinimui bei paveldo išsaugojimui“ – pastebi dr. Lara Lempertienė.
 
Šią temą analizuojančių renginių programa šiais metais tikrai gausi. Sostinėje kviečiame dalyvauti pažintiniuose pasivaikščiojimuose po Vilniuje tarpukariu veikusių žydų spaustuvių ir leidyklų vietas bei sekti Lietuvos literatų ir žydų bendradarbiavimą liudijančiais pėdsakais, dalyvauti diskusijose „Lietuvos žydų istorija ir paveldas: išsaugojimo ir studijavimo sėkmės ir klaidos“, „Dialogai apie lietuvių ir žydų kultūros praeitį ir dabartį“. Taip pat kviečiame pasinaudoti unikalia galimybe išgirsti Vilniaus choralinės sinagogos kantoriaus Š. Jatomo kantorinį dainavimą bei apsilankyti žydų dainų ir šokių ansamblio „Fajerlach“ koncerte. Nepraleiskite progos sudalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, paskaitoje „Sinagoga ir simbolių reikšmė Judaizmo tradicijoje“, kuri vyks Vilniaus choralinėje sinagogoje bei kitose paskaitose, ekskursijoje Vilniaus universiteto herbariumePanerių kalvų pasakojimai: prof. Jokūbas Movšovičius ir Lietuvos floros tyrimai tarpukaryje“.
 
Kauniečiai ir miesto svečiai kviečiami į ekskursiją autobusu „Vilijampolės tiltu į  praeitį – tolimą ir nelabai“, apžvalginę ekskursiją Kauno choralinėje sinagogoje, edukacinį renginį apie žydų karių, dalyvavusių Nepriklausomybės kovose, sąjungą bei į paskaitą „Nuo lietuvių tautosakos vertimų iki Izraelio tautinės poetės: Lejos Goldberg kelias".
 
Šią dieną renginiai vyks ir kituose Lietuvos miestuose ir miesteliuose. Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenė ir Žiežmarių kultūros centras organizuoja itin aktualų seminarą „Žiežmarių žydų paveldas – tiltas iš praeities į ateitį“, kuriame bus skaitomi pranešimai apie Žiežmarių žydų bendruomenę, Žiežmarių urbanistikos ir architektūros paveldą, išskirtinis dėmesys bus skirtas Žiežmarių sinagogai. Renginiai taip pat vyks Kauno rajone, Panevėžyje, Šiauliuose, Kalvarijoje, Jonavoje, Kėdainiuose, Radviliškyje, Rokiškyje, Švėkšnoje ir Telšiuose.
 
Detalesnę informaciją apie renginius rasite Europos žydų kultūros dienos programoje.
 
Atkreipiame dėmesį, kad į kai kuriuos renginius būtina išankstinė registracija.
 Visi renginiai yra nemokami. Kviečiame dalyvauti!
 
Su Europos žydų kultūros dienos temai „Tiltai“ skirtu straipsniu galite susipažinti čia.
 
Daugiau informacijos:
Akvilė Jagminaitė-Markevičienė
akvile@heritage.lt
8 5 2734236
Paskutinį kartą redaguota2015 - 08 - 28

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 centras@kpd.lt
Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas