Titulinis
Geroji patirtis

Geroji patirtis

Klaipėdoje restauruotas vienintelis mieste išlikęs autentiškas dvaro interjeras        
2015 m. balandį baigti Klaipėdos Adomo Brako dailės mokyklos korpusų, buv. Rumpiškės dvaro (unikalus kodas Kultūros vertybių registre 15856, Paryžiaus Komunos g. 12, Klaipėda) atnaujinimo (modernizavimo ) ir kapitalinio remonto darbai.        

 

Baigtas įgyvendinti Skaudvilės Šv. Kryžiaus bažnyčios fasadų tvarkymo projektas        
Kryžiaus formos, tašytų rąstų, šiaudais dengtu stogu – tokia prieš 222 metus Skaudvilės miestelio centre iškilo Švento Kryžiaus bažnyčia. Dabartinį vaizdą bažnyčia įgavo XX a. pradžioje: skarda perdengtas stogas, sienos apkaltos lentomis, vėliau nudažytos, perdažytas ir pastato vidus. Dėl nedidelių pertvarkymų objektas išliko sąlyginai autentiškas. Anot Lietuvos medinės sakralinės architektūros tyrinėtojos dr. Algės Jankevičienės, ši bažnyčia – viena iš nedaugelio klasicizmo bruožų turinčių kryžiaus formos sakralinių statinių.        

 

Baisogalos dvaro sodyboje tęsiamos ūkininkavimo tradicijos        
Baisogalos (Radviliškio r.) dvarininkas Vladislovas Komaras visoje Lietuvoje garsėjo pažangiu ūkininkavimu. Po daugelio metų šio dvaro šeimininku tapęs Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Gyvulininkystės institutas ne tik sėkmingai tęsia ūkininkavimo tradicijas, bet ir atsakingai saugo paveldą.        

 

Bendruomenės rūpesčiu išsaugota Liolių kapinių koplyčia        
Prieš restauraciją medinė koplyčia Liolių miestelio (Kelmės r.) kapinėse jau buvo avarinės būklės: kiauru stogu, supuvusiomis perdangomis, stipriai pakrypusi į šoną, vienas kampas tiesiog sulindęs į žemę. Atrodė, kad visas pastatas bet kurią akimirką galėjo sugriūti, tačiau Liolių bendruomenės rūpesčiu, Europos Sąjungos ir savivaldybės paramos dėka 2015-aisiais jis prikeltas ir išsaugotas ateities kartoms.        

 

Architektūros perlas sutvisko baltumu        
Gaisro nuniokotas Lietuvos sakralinės architektūros baroko perlu vadinamas Tytuvėnų Švč. Mergelės Marijos ir bernardinų vienuolyno ansamblis vėl tapo traukos centru. „Balta lyg gulbė," – taip po 2015 metais baigtų bažnyčios fasadų restauravimo darbų žvelgdami į savo šventovę kalba miestelio gyventojai.        

 

Žydų bendruomenei, gyvenusiai Rietave, atminti        
Sunku būtų rasti Lietuvoje miestą ar miestelį, kuriame iki Antrojo pasaulinio karo nebūtų gyvenusi ir kūrusi žydų bendruomenė. Turtingą vietos gyventojų ir žydų sugyvenimo istoriją nutraukė fašistinės okupacijos metais siautęs holokaustas.        

 

Gelgaudiškio dvaro vandentiekio bokštas
       
Istorikės Raimondos Rickevičienės atliktuose istoriniuose tyrimuose nurodyta, kad Gelgaudiškio dvaro vandentiekio bokštas buvo suprojektuotas tuometinio dvaro valdytojo barono Gustavo Koidelio apie 1839 m., šiuose tyrimuose taip pat pažymima, kad be racionalaus ūkininkavimo dvarininkai Koideliai patys mėgo planuoti įvairius pastatus.        

 

Spaustuvės pastatas - restauravimo pavyzdys Marijampolėje
       
Marijampolės Šv. Arkangelo Mykolo bažnyčios ir marijonų vienuolyno statinių komplekso spaustuvės pastatas (J. Bendoriaus g. 5, Marijampolė) - restauravimo ir priežiūros saugant kultūros paveldą Marijampolės apskrityje pavyzdys.        

 

Sutvarkyta Jurbarko dvaro parko centrinė dalis
       
Plaukdami Nemunu būtinai įsukite į Mituvos žiotis ir stabtelėkite Jurbarko buvusio dvaro sodyboje. Įkopus į Mituvos kairįjį krantą, prieš akis atsivers XIX a. pabaigos dvaras: dvi identiškos klasicistinės oficinos, aukštumoje – buvusios cerkvės pastatas, kiek tolėliau – raudonų plytų mūro stulpai, kažkada laikę ažūrines kalto metalo varčias. Ūksmingas parkas, takai, vingiuojantys Mituvos pakrantėmis, tiltelis, jungiantis abu upės krantus – visa tai yra buvusios kunigaikščių Vasilčikovų valdos, kurias nuo miestelėnų akių slėpė mūro tvora.        

 

Pajiešmenių dvaro sodyba - gražiausiai tvarkomas kultūros paveldo objektas Šiaurės Lietuvoje        
Pajiešmenių kaimo bendruomenės iniciatyva sutvarkytas Pajiešmenės dvaro sodybos parkas – puikus pavyzdys, kaip vietos gyventojai, įgyvendinę parko sutvarkymo projektą  išsaugojo kultūros vertybę, kartu sudarydami sąlygas gyventojams, į kaimą atvykstantiems svečiams, pravažiuojantiems turistams naudotis sukurta parko infrastruktūra.        

 

Rudnios Švč. Mergelės Marijos, Nuolatinės Globėjos bažnyčia sulaukė restauravimo        
Neseniai šimtmetį atšventusi Rudnios Švč. Mergelės Marijos, Nuolatinės Globėjos bažnyčia buvo restauruota. Tai - dar vienas gerosios praktikos pavyzdys, kaip kultūros paveldo objektas gali būti prikeliamas naujam gyvavimui.        

 

Baigtas restauruoti Platelių Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus bažnyčios stogas        
Prieš du metus pradėtas ir 2014 metais baigtas restauruoti Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus medinės bažnyčios Platelių miestelyje stogas – dar viena graži bendruomenės žmonių iniciatyva, kuria siekiama išsaugoti savitą lietuviškąjį kultūros paveldą.        

 

Kulinarinio paveldo tradicijos sugulė knygoje „Pasmuokavuok, kap skane“        
Ne kasdien pasirodo sėkmingi bandymai aktualiai susieti kultūros paveldą, švenčių tradicijas ir kasdienius žmonių poreikius, tačiau būtent tai Šilalės krašto bibliotekininkai sugebėjo padaryti atsiremdami į savojo krašto tradicijas. Šilalės rajono savivaldybės viešosios bibliotekos rūpesčiu išleistoje Tarmių metams skirtoje knygoje „Pasmuokavuok, kap skane" surinkti jau primiršti receptai, kurių dalis galėtų būtų ruošiama artėjančių Kūčių vakarienei.        

Mūsų Kontaktai

Šnipiškių g.3, LT-09309 Vilnius 8 5 273 42 56 8 5 272 40 58 [email protected]

Biudžetinė įstaiga, kodas 188692688. Duomenys apie Kultūros paveldo departamentą prie Kultūros ministerijos kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre.

Prisijunkite prie mūsų
© Kultūros paveldo departamentas