2015 m. Europos paveldo dienos – „Paveldėkime savo ateitį“

Kaip ir kasmet, trečiąjį rudens savaitgalį, t. y. rugsėjo 18-20 dienomis visoje Lietuvoje vyks Europos paveldo dienos. Šia iniciatyva, atsižvelgiant į kiekvienais metais pasirenkamą temą, norima atkreipti visuomenės dėmesį į šalia mūsų esantį kultūros paveldą, atskleidžiant jo vertes ir išsaugojimo svarbą. Filosofo Naglio Kardelio žodžiais tariant, suvokti paveldą ne kaip naštą, bet kaip iššūkį ir įkvėpimo šaltinį.

2015-ųjų metų Europos paveldo dienų tema – „Paveldėkime savo ateitį“. Renginių metu, kartu su miestų ir rajonų savivaldybėmis, įvairiomis švietimo ir mokslo įstaigomis, bendruomenėmis, kultūros paveldo objektų valdytojais, bandysime „prakalbinti“ Lietuvos valstybingumą atspindinčius kultūros paveldo objektus visoje Lietuvoje, susipažinsime su kitomis kultūros vertybėmis, istoriniais pastatais, kurie kol kas dar nėra prieinami visuomenei* arba jų istorija, fundatoriai, priežastys lėmusios jų atsiradimą konkrečiose vietovėse yra mažiau žinomos ir nagrinėtos. Tuo pačiu, bandysime geriau suprasti, jog būtent kultūros paveldas mums leidžia apsibrėžti savo tapatybę – tiek dvasinę, tiek ir politinę.

 

Paveldas reikalauja iš mūsų tapti tikrais piliečiais. Piliečiai yra žmonės, kurie mato save pačius kaip valstybės dalį ir visa, kas yra valstybėje, jos teritorijoje – tiek dvasinėje, tiek fizinėje – priima kaip savasties elementą. Todėl, jei tau nepriklauso Trakų ar Gedimino pilis ar koks kitas kultūros paveldo objektas, jei nesi jo savininkas tiesiogine prasme, nereiškia, kad nesi moraline prasme investavęs į šį kultūros objektą. Jei esi tikras pilietis, turi jaustis šeimininku. Ir tada savo žvilgsniu gali apžvelgti visą Lietuvą: ir Dubingius, ir Trakus, ir Vilnių, ir Kernavę, juos matyti kaip savo dvasinę teritoriją. Tuomet suformuojamas visiškai kitoks santykis su savo valstybe, todėl svarbu, kad mes suvoktume save kaip šeimininkus, kaip paveldėtojus. Manymas, kad paveldas neatsiperka ir tik eikvoja investicijas, yra paremtas ydinga prielaida, jog paveldas yra užkrauta prievolė, o ne mūsų visų dvasinis turtas. Tokią klaidingą nuostatą įmanoma pakeisti tik paveldą pradėjus sieti ne tik su praeitimi, bet ir su ateitimi.“

 

Ištrauka iš doc. dr. Naglio Kardelio straipsnio,

skirto 2015 m. Europos paveldo dienoms

 

Europos paveldo dienų lankstinukas